Program Baza Danych Badacza (BDB) służy do gromadzenia i zarządzania danymi związanymi z pracą badacza. Mogą to być dane dowolnego typu, które ogólnie można podzielić na dwa rodzaje: 

- informacje tekstowe dotyczące pomiarów na przykład nazwisko i imię badacza, dział, miejsce badań, termin badań, dane dotyczące raportów, sprawozdań itd.,

- dowolne dane binarne lub tekstowe w postaci plików na przykład: pliki z wynikami pomiarów, rysunki, zdjęcia, pliki audio i wideo, pliki utworzone różnymi edytorami (pliki typu *.doc, *.pdf itd.).

Podstawowe funkcje programu to: wprowadzanie danych (w tym dowolnego typu plików lub zestawów plików), podgląd danych zgromadzonych w bazie, sortowanie, wyszukiwanie danych, tworzenie raportów oraz generowanie statystyk. Do dyspozycji administratora pozostają jeszcze dodatkowe opcje na przykład kompresja bazy i tworzenie jej zapasowych kopii. Aktualizacja programu jest realizowana automatycznie co pewien czas lub jest uruchamiana przez użytkownika w dowolnym momencie na życzenie.

Program może być eksploatowany na pojedynczym komputerze lub w sieci LAN i wówczas  dostęp do danych w bazie ma wielu użytkowników. Po włączeniu odpowiedniej opcji wszystkie dane w bazie mogą być na bieżąco kompresowane i szyfrowane. W programie wykorzystuje się części programu 7-Zip (http://www.7-zip.org): 7za.exe lub 7z.exe i 7z.dll;  7-Zip jest udostępniany na licencji GNU LPGL.

Sposób korzystania z bazy można zobaczyć na specjalnie przygotowanej prezentacji. Program jest cały czas rozbudowywany a prezentacja niestety, nie jest aktualna ale podstawowe funkcje programu są w niej ujęte.

Program BDB dostępny jest w dwóch wersjach: w wersji demo, w której zachowana jest pełna funkcjonalność programu, za wyjątkiem ograniczenia rozmiarów przetwarzanych danych oraz w wersji pełnej. Program, po pewnych modyfikacjach, może być wykorzystany do innych celów oraz dostosowany do specjalnych wymagań użytkownika (inne typy informacji (pola), okienka dialogowe czy wprowadzone dodatkowe funkcje).